لودینگ

معرفی انواع بنزین و کاربرد آن‌ها

معرفی انواع بنزین

معرفی انواع بنزین و کاربرد آن‌ها

همه ما بار‌ها تجربه بنزین زدن به وسیله نقلیه خود را داشته‌ایم. اما احتمالا اصلا دقت نکرده‌ایم که چه نوع بنزینی را به خودرو، موتور سیکلت یا هر وسیله نقلیه دیگری می‌زنیم. اگر شما هم جزو کسانی هستید که کنجکاو هستید درباره انواع بنزین اطلاعات کسب کنید، مقاله ما را تا انتها مطالعه کنید. چرا که در این مقاله به معرفی انواع بنزین خواهیم پرداخت.

چند نوع بنزین داریم؟

در این بخش پنج نوع از پر کاربرد ترین بنزین‌ها را برای شما معرفی خواهیم کرد و مزایای هر کدام از آن ها را برای شما توضیح خواهیم داد.

چند نوع بنزین داریم؟

بنزین سوپر

احتمالا نام بنزین سوپر را بار‌ها شنیده‌اید یا گاهی از آن برای خودرو خود استفاده کرده‌اید. این نوع بنزین دارای عدد اکتان 91 تا 95 می باشد و عموماً برای خودروهای سواری استفاده می شود. بنزین سوپر به دلیل داشتن مقدار بالای اکتان، بهبود عملکرد موتور و کاهش صدای موتور می تواند داشته باشد.

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره مزایای بنزین سوپر کسب کنید، توصیه می‌کنیم مقاله مزایای استفاده از بنزین سوپر چیست؟ را مطالعه کنید.

 

 

بنزین سوپر پلاس

بنزین سوپر پلاس یکی از انواع بنزین‌ها است که در بازار موجود است. این نوع بنزین دارای عدد اکتان 95 تا 98 است و عموماً برای خودروهای با موتورهای پیشرانش قدرتمند استفاده می شود.

بنزین سوپر پلاس نسبت به بنزین سوپر دارای اکتان بالاتری است که باعث عملکرد بهتر موتور می شود. اکتان بالا در بنزین سوپر پلاس باعث افزایش قدرت خودرو، بهبود تسریع و کاهش فشار جلوگیری‌کننده در موتور می شود. همچنین، مصرف سوخت هم به صرفه تر می شود و ترکیبات شیمیایی بنزین باعث می شود که موتور کمتر دود و آلاینده تولید کند.

استفاده از بنزین سوپر پلاس به ویژه در خودروهایی که نیاز به قدرت بیشتر و عملکرد بهتر دارند، توصیه می شود. این نوع بنزین قیمتی بیشتر نسبت به بنزین سوپر دارد، اما به دلیل مزایایی که به همراه دارد، بسیاری از مالکان این خودروها آن را ترجیح می دهند.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برخی از خودروها ممکن است متناسب با موتورهایشان از بنزین سوپر کافی برای عملکرد بهتر استفاده کنند و لزومی در استفاده از بنزین سوپر پلاس نداشته باشند. در این صورت مشورت با تولیدکننده خودرو و مطالعه دستورالعمل های استفاده و نگهداری خودرو توصیه می شود.

 

بنزین یورو 4

برخی از کشورها نیز از نوع دیگری از بنزین به نام بنزین یورو 4 استفاده می‌کنند. بنزین یورو 4 دارای عدد اکتان 91 و سطح آلاینده‌های پایین‌تری نسبت به بقیه انواع بنزین است. بنزین یورو 4 مناسب خودروهای جدید و پیشرفته است که دارای سامانه کاتالیست هستنداستفاده از بنزین یورو 4 باعث کاهش آلودگی هوا، حفظ سلامت راننده و سرنشینان و تقویت قدرت موتور می‌شود.

 

بنزین اکتان بالا

 این نوع بنزین دارای عدد اکتان 95 تا 100 می باشد و عموماً برای موتورهای با تراکم فشار بالا و حساسیت بیش از حد به تشعشع حرارتی استفاده می شود.

 

بنزین معمولی

 این نوع بنزین که اکثرا در حال استفاده از آن هستیم، دارای اکتان 87 تا 90 می باشد و برای موتورهای با فشار کمتر استفاده می شود. پس در اکثر پمپ بنزین‌های موجود در کشور بنزینی که به شما خواهند داد به احتمال زیاد در این رنج عدد اکتان خواهد بود

 

مناسب‌ترین بنزین برای خودرو کدام است؟

مناسب ترین بنزین برای خودرو کدام است؟

شاید بعد از مطالعه و آشنایی با انواع بنزین‌ها برایتان سوال پیش بیاید که بالاخره مناسب‌ترین بنزین برای خودرو چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در ایران کلا دو نوع بنزین عرضه می‌شود که یکی بنزین معمولی است و یکی بنزین سوپر است که در بعضی از پمپ بنزین ها قابل استفاده است. در نتیجه می‌توان فهمید که دسترسی به انواع بنزین با عدد اکتان بالا کار چندان راحتی نیست و نیاز به زمان و انرژی دارد.

اما نگران نباشید چاره این کار استفاده از مکمل بنزین است. مکمل بنزین یا همان اکتان بوستر موادی هستند که به بنزین معمولی اضافه می‌شوند و عدد اکتان بنزین را بالا‌تر می‌برند. اگر درباره مکمل بنزین اطلاعات زیادی ندارید توصیه می‌کنیم که سایت ما را بررسی کنید تا با دنیای اکتان بوستر‌ها آشنا شوید.

 

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به معرفی انواع بنزین بپردازیم و  ویژگی‌های هر کدام را برایتان بیان کنیم. اما همانطور که قبل‌تر هم اشاره کردیم دسترسی به انواع مختلف بنزین کار ساده‌ای نیست و برای اینکه بنزینی با عدد اکتان بالا برای خودرو خود تجربه کنیم، بهتر است از مکمل بنزین برای اینکار کمک بگیریم.