لودینگ

مکمل بنزین

معرفی و کاربرد مکمل بنزین

یکی از افزودنی‌های رایج برای خودروها مکمل بنزین است. شما باید با اهداف خاصی از هر یک از محصولات مکمل بنزین استفاده کنید تا در زمان سوخت‌گیری در کنار بنزین یا گازوئیل عملکرد عالی این محصول را مشاهده کنید. انواع مختلفی از مکمل بنزین وجود دارد که افراد در هنگام سوخت گیری بنزین و یا گازوئیل آنها را در داخل باک اضافه می‌کنند.

کاربرد مکمل بنزین

دراین بخش با کاربردهای مکمل بنزین آشنا شده و به صورت تخصصی به بررسی عملکرد آن درخودرو ها می پردازیم. از کاربرد های مکمل بنزین می توان به تثبیت کنندگی، پاک کنندگی و تصفیه بنزین اشاره کرد.

مکمل تثبیت‌ کننده بنزین

این محصول با جذب آب کارایی بنزین را بهتر می‌کند. کاربرد این مکمل بنزین این است که اگر خودروی شما به سختی استارته می‌خورد و موتور دچار خوردگی شده است می‌توانید کمی از این مکمل را در باک بریزید. بزرگترین کاربرد مکمل تصویب کننده بنزین این است که اگر قرار است مدت زمان طولانی ماشین شما در پارکینگ بماند و یا در معرض هوای سرد باشد بهتر است از این محصول استفاده کنید.

 مکمل ستان دیزل

در موتورهای دیزلی، بالا بودن سطح ستان، باعث احتراق سریع‌تر و بهبود مصرف سوخت می‌شود. تأخیر کوتاه بین پاشش سوخت و احتراق، نشان‌دهنده بالا بودن ستان است و تأخیر طولانی، نشانه‌ای از پایین بودن سطح ستان است که می‌تواند منجر به احتراق ناقص و صداهای زیاد شود. بنزینی که اکتان بالایی دارد، آهسته‌تر می‌سوزد؛ اما بالا بودن سطح ستان در گازوئیل باعث می‌شود که سوخت سریع‌تر بسوزد.

مکمل پاک‌کننده انژکتور

انژکتور پاشش سوخت را کنترل می‌کند. سوخت تحت فشار، از طریق نازل رانده می‌شود و از انتهای دیگر انژکتور به بیرون پاشیده می‌شود تا راحت‌تر بسوزد. زمانی که انژکتور مسدود ‌شود، کل فرآیند احتراق سوخت به مشکل می‌خورد، قدرت و شتاب موتور کم و عملکرد آن مختل می‌شود؛ حتی زمانی که دور موتور کم است. چنین مشکلاتی در هوای سرد بسیار شایع‌اند.

مکمل اتانول

بنزین حاوی مقداری اتانول است. این گاز به کاهش انتشار آلاینده‌هایی مانند مونوکسید کربن کمک می‌کند. درحقیقت، سوخت اتانول، دوست‌دار محیط زیست است. مکمل اتانول می‌تواند برای سوخت‌های اتانول مفید باشد؛ چراکه گاز را تثبیت و به تمیز نگه داشتن موتور کمک می‌کند.

مکمل تصفیه بنزین

تصفیه بنزین می‌تواند باعث عملکرد بهتر و پیشگیری از خرابی موتور شود. مکمل‌های تصفیه بنزین، اغلب رسوبات کربن را از سوخت حذف می‌کنند. می‌توانید مکمل‌های تصفیه بنزین را با افزودنی‌های تخصصی‌تر مانند تقویت‌کننده‌های اکتان ترکیب کنید. اگر به‌دنبال مکملی هستید که خودروی شما را از خرابی و فرسایش نجات دهد، مکمل تصفیه بنزین بهترین گزینه برای شماست.

مکمل بنزین

فواید استفاده از مکمل بنزین

فواید استفاده از مکمل بنزین بسیار زیاد می‌باشند و شما می‌توانید برای کاهش انتشار گازهای سمی و یا مصرف سوخت بهینه‌تر و یا بالا بردن عمر مفید موتور خودروها از این محصول استفاده کنید. مکمل بنزین فواید زیادی دارد که به صورت اختصاصی ما می‌توانیم به ایجاد حرکت روان برای مایعات درون موتور و یا بهبود عملکرد سیستم اگزوز و حذف آب از سیستم سوخت رسانی اشاره کنیم.

مکمل بنزین فواید زیادی دارد که ما در زیر می‌خواهیم به چند مورد از مهمترین فواید استفاده از مکمل بنزین اشاره کنیم .اولین مورد مربوط به بهبود عملکرد موتور است چون هنگامی که رسوبات موجود در سوخت از بین می‌روند سوخت و مایعات راحت‌تر در سیستم موتور جاری می‌شوند یعنی موتور با همان مقدار سوخت همیشگی فرسایش کمتری را تجربه می‌کنند و در حد توان خود عمل می‌کند.

کاهش انتشار کربن

یکی از مزایای مکمل بنزین ، کاهش انتشار کربن است. بیشتر مکمل های بنزین می توانند رسوبات کربن موجود در سوخت را از بین ببرند. این مورد به احتراق بهتر و انتشار کمتر کربن در محیط کمک می کند.

حفظ کیفیت سوخت یکی دیگر از فواید استفاده از مکمل بنزین است. وقتی سوخت خودروی شما در قسمت‌های مختلف از بین می‌رود باعث افت کیفیت سوخته می‌شود که برای جلوگیری از رسوبات و موارد دیگر مکمل بنزین جایگزین می‌شود. در واقع استفاده از مکمل بنزین باعث تثبیت سوخت و جلوگیری از افت کیفیت زودرس در قطعات خودرو است.

جلوگیری از یخ زدن سوخت توسط مکمل بنزین صورت می‌گیرد که شما برای جلوگیری از یخ زدن سوخت مانند گازوئیل و بنزین می‌توانید از مکمل بنزین استفاده کنید که با این کار از انسداد سیستم سوخت رسانی نیز جلوگیری می‌کنید.

جلوگیری از خرابی قطعات

بهترین مکمل بنزین توانایی مهار کردن خوردگی ها را دارد. به همین دلیل، فرسودگی و خرابی زودرس قطعات فلزی خودرو را کاهش می دهد. با استفاده از مکمل بنزین نیاز نیست به ‌شکل مکرر قطعات موتور را بررسی نمایید.

تاثیر مکمل بنزین در کاهش مصرف سوخت

برای بسیاری از افراد سوال پیش می‌آید که مکمل بنزین در کاهش مصرف سوخت چه تاثیری دارد که ما باید بگوییم که امروزه یکی از مسئله‌ای که بیشتر صاحبان خودرو را درگیر کرده قیمت بالای سوخت است. امروز عوامل متعددی در طراحی و تولید یک خودرو وجود دارند که باعث می‌شود میزان سوخت آنها افزایش بیابد از طرف دیگر صاحبان خود را و وسیله نقلیه به دنبال این هستند که مصرف سوخت خود را کاهش دهند. شاید شیوه‌ای نگهداری درست در راه‌های کاهش مصرف سوخت خودرو بسیار تاثیرگذار باشند ولی به تنهایی به نتیجه‌ای نمی‌رسند از این رو ما به تاثیر مکمل بنزین در کاهش مصرف سوخت می‌پردازیم چون این امر به تنهایی می‌تواند مشکلات افراد را برطرف کند.

استفاده از مکمل بنزین با کیفیت می‌تواند باعث کاهش مصرف شود و در نتیجه شما با آلودگی کمتر و صرف هزینه پایین‌تر مواجه می‌شوید. در سال‌های اخیر افرا شاهد این قضیه بوده‌اند که مکمل‌های بنزین رونق زیادی در کاهش مصرف سوخت داشته‌اند و از این رو همیشه افراد در انتخاب این محصول توجه می‌کنند

اگر در جایی هستید که به بنزین با کیفیت دسترسی ندارید و اتومبیل شما برای استفاده از بنزین با عدد اکتان بالا طراحی شده است. نحوه ی استفاده از مکمل بنزین را بدانید یک مکمل با کیفیت و اصل به کاهش مصرف سوخت، افزایش شتاب و سلامت خودرو شما کمک خواهد کرد.

تاثیر مکمل بنزین در کاهش مصرف سوخت

تشخیص مکمل سوخت تقلبی و اصلی

اگر شما از مکمل سوخت تقلبی استفاده کنید به مرور زمان به عملکرد نادرست خودروی خود کمک می‌کنید و بعد از مدتی قسمت‌های مختلف خودرو دچار خورندگی و سوختگی می‌شود. از این رو شما باید مکمل سوخت تقلبی از اصل را تشخیص دهید که ما در این قسمت به چند مورد از این موارد اشاره می‌کنیم.

بو بهترین گزینه برای تشخیص مکمل سوخته اصل از تقلبی می‌باشد ون مکمل‌های بنزین است و با کیفیت بویی شبیه حشره کش دارند ولی محصولات کیفیت دارای این بو نیستند.

مکمل‌های بنزین بی‌کیفیت به مرور زمان در قسمت‌های مختلف خودرو خورندگی و سوراخ شدن را ایجاد می‌کنند و باعث می‌شود که سوخت در زمان کودها سریع بسوزد و موتور خودرو را خفه می‌کند. همچنین گازها و آلاینده‌های سمی را در محیط زیست تولید می‌کنند و ضربه‌های جبران ناپذیری به موتور خودرومی زنند و اما مکمل‌های بنزین با کیفیت لرزش و ضربات را در موتور خودرو کاهش می‌دهند و گازهای سمی کمی را در هوا پخش می‌کنند.

سخن پایانی

ما در این مقاله دانستیم که مکمل بنزین بر اساس نوع کاربردی که دارند به گروه‌های مکمل شوینده و غیر شوینده تقسیم می‌شوند و این محصولات می‌توانند رسوباتی که در درون موتور خودرو است را از بین ببرند و عملکرد خودرو را بالا ببرند. بهتر از شما قبل از بنزین زدن مقدار کمی از مکمل بنزین را در درون باک اضافه کنید چون استفاده از مکمل بنزین نه تنها به وسیله نقلیه شما آسیب نمی‌رساند بلکه به عملکرد بهتر آنها نیز کمک می‌کند و شما با خیال راحت می‌توانید از وسیله نقلیه خود استفاده کنید. انواع مختلفی از محصولات مکمل بنزین در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها در برند و کیفیت‌های متعددی به دست مشتریان می‌رسد و شما می‌توانید بر اساس نوع نیاز خود بهترین انتخاب خود را انجام دهید.

سوالات متداول مکمل بنزین

۱_چرا باید از مکمل بنزین استفاده کنیم؟ 

برای اینکه سوخت مصرفی به طور کامل بسوزد از مکمل بنزین استفاده می‌کنیم.

۲_چگونه می‌توانیم به کمک مکمل بنزین میزان مصرف سوخت را کاهش دهیم؟

این مکمل تاثیر مثبتی در عملکرد سیستم سوخت دارد و هنگامی که شمایی مکمل را وارد موتور می‌کنید نیروی آن را در دوره‌های پایین‌تر افزایش می‌دهید و در نتیجه میزان سوخت  کاهش می‌یابد

۳_آیا می‌توانیم مقدار زیادی از مکمل بنزین را در درون یک باک بریزیم؟

خیر زیرا شما باید مقدار مناسب استفاده از این محصول را بدانید و اگر مکمل بنزین را بیش از اندازه استفاده کنید ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای شما اتفاق بیفتد.

۴_آیا به کمک مکمل بنزین می‌توان آلودگی‌ها و رسوباتی که بر اثر سوخت ایجاد شده را از بین ببریم؟

بله این محصول گزینه مناسبی برای تمیز کردن آلودگی‌ها و رسوبات می‌باشد.

۵_محصولات مکمل بنزین را از کجا می‌توانیم تهیه کنیم؟

تهیه این محصول به صورت حضوری و غیرحضوری امکان‌پذیر است و شما می‌توانید با کیفیت بالا و قیمت مناسب آن را خریداری کنید.

جدیدترین محصولات مکمل بنزین شیمی خودرو

شیمی خودرو

مکمل اکتان پروتک 300 میلی لیتر

ترکیب بدون خاکستر از عوامل فعال و مطابق با آخرین تکنولوژی افزودنی ها

مشاهده محصول

آخرین مقالات

کاهش مصرف سوخت خودرو

بهترین روش ها در کاهش مصرف سوخت خودرو

کاهش مصرف سوخت خودرو به چه روش هایی امکان پذیر است.

نگهداری صحیح خودرو

نکات و توصیه های مهم در نگهداری صحیح خودرو

در نگهداری صحیح خودرو رعایت برخی نکات مهم از جمله تعویض منظم روغن موتور و همچنین استفاده مکمل بنزین ضروری است.

محبوب ترین خودروهای زیر یک میلیارد

محبوب ترین خودروهای زیر یک میلیارد در ایران

محبوب ترین خودروهای زیر یک میلیارد در ایران کدام اند؟ نکات مهم در خرید خودرو های زیر یک میلیارد در ایران

سوالات متداول

عدم توانایی موتورهای درونسوز در سوزاندن کامل سوخت، پیوسته رسوبات هیدروکربنی از خود به جای می گذارد. به علاوه از طرف دیگر بالا بودن هزینه تولید سوخت با کیفیت بالا برای بوجود آمدن نتایج نامطلوب مزید بر دلیل می شود. در نتیجه با خرید اکتان بوستر برای وسیله نقلیه خود علاوه بر این که عملکرد آن را بهبود می‌بخشید، سلامت آن را نیز تضمین می‌کنید.

خیر اکتان بوستر‌ها در کشور‌های پیشرفته اروپایی نیز کاربرد فراوانی دارد. همچنین تولید مرغوب ترین مکمل بنزین در کشورهای اروپایی و آمریکا بیانگر وجود ضعف در سوخت های آن کشورها می باشد.

هنگامی که انژکتور و یا ژیگلورهای کاربراتور کثیف می شوند، سوخت از مقطع بسیار کوچکی دیزاین شده به روش نامنظم و نامطلوب اسپری می شود و این توانایی بخار شدن و کوچک شدن ذرات بنزین (اتمیزه شدن) را کم نموده و سرعت انتشار شعله و سوختن بنزین پایین می آید.

راهگاه های ورودی و خروجی سرسیلندر و به علاوه از طرف دیگر انحنای پشت سوپاپ ها و اتاق انفجار طوری دیزاین شده اند که با کمترین مقاومت در مقابل هوای ورودی و خروجی، یک جریان چرخشی یا ورتکس بوجود آورند. این جریان به سرعت هوا هوا و توانایی ترکیب شدن آن با بنزین اسپری شده درون موتور کمک می نماید. به علاوه از طرف دیگر چرخش جریان خروجی به تخلیه سریعتر گازهای خروجی کمک می نماید. با انباشته شدن رسوب در پشت سوپاپ ها در این جریانات اختلال بوجود آمده و راندمان موتور پایین می آید.

استفاده از اکتان بوستر مزایای زیادی دارد که اگر بخواهیم به صورت کلی بیان کنیم می‌توانیم موارد افزایش کارایی موتور، کاهش واکنش‌های آتش‌سوزی نامطلوب، افزایش انرژی و قدرت، صرفه جویی در مصرف سوخت، کاهش نویز و لرزش و افزایش عمر مفید موتور را نام ببریم

با به وجود آمدن لایه رسوبات هیدروکربنی بر روی جداره سیلندر و روی تاج پیستون که نتیجه سوخت ناقص و برخی ترکیبات روغنی که از عدم آب بندی رینگ های پیستون حاصل می شود، درون اتاق انفجار یک لایه عایق تشکیل شده و انتقال حرارت از درون محفظه به جداره سیلندر و سر سیلندر با سختی مواجه شده و درون موتور نقاط بسیار داغ به وجود می آید که به مرور باعث بروز پیش احتراقی با ناک و یا ضربات بعد از انفجار می گردد. با این موقعیت سنسور ناک موتور وارد رفتار شده و سیستم بارقه را ریتارد می نماید و با این رفتار موتور نیرو از دست می دهد.

به طور خلاصه عدد اکتان دقت سوخت بنزین است، نه کیفیت سوختن آن. در حقیقت قابل کنترل بودن بنزین و احتراق آن در لحظه مطلوب یعنی لحظه بارقه زنی شمع را با عدد اکتان اندازه گیری می کنند. کامل ترین بنزین با اکتان ۱۰۰ تنها از هیدروکربن اکتان ساخته شده و مقدار آن با کاهش نسبت مولکول های اکتان در یک بنزین کاهش می یابد. وقتی که بنزین با اکتان پایین مصرف می شود در هنگامی که سیکل تراکم موتور پیستون رو به بالا در حرکت است، قبل از آن که لحظه مطلوب احتراق و بارقه زنی شمع فرا رسد، مخلوط سوخت و هوا منفجر شده و یک ضربه برخلاف جهت حرکت موتور بوجود می آید. به علاوه از طرف دیگر بوجود آمدن انفجارهای کوچک در لحظه سیکل احتراق باعث کند شدن پیشرفت شعله شده و در حقیقت ضربات کوچکی (Pinging) درون موتور به وجود می آید با این وجود در سوخت های مسابقه ای با کمک برخی از مکمل ها این عدد تا ۱۳۰ نیز بالا می رود با این وجود این سوخت ها برای خودروهای خیابانی خوب نیست.

در فهرست محصولات شامل استاندارد اجباری اداره استاندارد هیچ گونه سرفصلی برای این محصول تا ابتدای نیمه دوم سال۱۴۰۲ تعریف نشده است به همین دلیل هیچ شرکت تولیدکننده ای نمی تواند ادعا کند که محصول او دارای استاندارد است. و از آن طرف هم اداره استاندارد نمی تواند ادعا کند که بالابرنده اکتان فاقد استاندارد است. چرا؟چون مسئول تدوین استاندارد آن اداره است و ایشان باید در ابتدا استاندارد را تعریف کند و سپس ادعا کند که فلان تولیدکننده دارای استاندارد هست یا خیر.

در پاسخ باید گفت : چون برای این محصول استاندارد خاصی تعریف نشده است به همین دلیل هر واحد تولیدی با یک نوع از مواد بالابرنده استفاده میکند‌ ترکیبات آروماتیک و حلقوی عمده محصولاتی هستند که در مواد اولیه استفاده می‌شود. حالا هر واحد تولید از یک نوع از این محلول استفاده می‌کند.