لودینگ

علت واشر زدن ماشین

علت واشر زدن ماشین

علت واشر زدن ماشین

می خواهید بدانید علت واشر زدن ماشین چیست؟ گاهی اوقات در حین رانندگی متوجه می شوید که خودرو با مشکل مواجه شده است. زمانی که بررسی می کنید، مشاهده خواهید کرد که آب و روغن بر روی بدنه موتور پخش شده است. این حالت زمانی پیش می آید که خودرو واشر می زند. در این شرایط باید سریعا به تعمیرگاه مراجعه کنید و مشکل به وجود آمده را برطرف کنید.

علت واشر زدن ماشین چیست؟

شاید تا به حال از خود پرسیده باشید، علت واشر زدن ماشین چیست؟ منظور از این واشر، واشر سرسیلندر خودرو است. این واشر که بین سیلندر و بلوکه آن قرار می گیرد، مهم ترین قطعه سیستم آب بندی خودرو به شمار می آيد. بر روی این صفحه سوراخ هایی وجود دارد که تعداد آن ها با تعداد پیستون های موتور برابر است. حال زمانی که فشار و دمای موتور بیش از محدوده مجاز باشد، این واشر می سوزد و در نتیجه مشکلات خاصی برای خودرو به وجود می آيد.

زمانی که این شرایط به وجود می آید در حقیقت ماشین واشر زده است. حال برای آن که بدانید این مشکل چگونه بروز می کند، باید بگوییم که افزایش دمای شدید سیلندر این اختلال را به وجود می آورد. مهم ترین دلایلی که سبب واشر زدن خودرو می شوند عبارتند از:

 • خراب شدن فن خودرو
 • خرابی ترموستات موتور
 • آسیب دیدن واتر پمپ
 • عدم استفاده از ضد یخ
 • خنک نشدن آب موتور در رادیاتور
 • عدم نصب صحیح این قطعه

 

علت واشر زدن ماشین چیست؟

 

خطرات واشر زدن ماشین

حال که با علت واشر زدن ماشین آشنا شدید، خوب است بدانید که این بروز مشکل با خطرات خاصی همراه است. همان طور که گفتیم افزایش دمای سیلندر سبب بروز این مشکل شده و خطرات جدی به بار می آورد. بنابراین اگر در شهر های گرمسیری زندگی می کنید و یا این که بیش تر در ترافیک های سنگین رانندگی می کنید، احتمال بروز این مشکل افزایش می یابد. پس از بروز این مشکل ممکن است خودرو با مشکلات بزرگ تری مواجه شود که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • آب با سوخت ترکیب می شود. این امر باعث پایین آمدن کیفیت سوخت شده و قدرت موتور را کاهش می دهد.
 • آب با روغن موتور ترکیب شده این امر سبب پایین آمدن غلظت روغن می شود.

زمانی که غلظت روغن کاهش یابد، کیفیت آن پایین آمده و روان کاری به درستی انجام نمی شود. این امر در نهایت باعث داغ شدن قطعاتی مانند پیستون، یاتاقان، میل لنگ و ... می شود. بنابراین آسیب دیدن واشر سرسیلندر می تواند باعث خراب شدن بسیاری از قطعات شده و عملکرد خودرو را مختل کند.

علائم واشر زدن ماشین

پس از آن که علت واشر زدن ماشین را شناختید، خوب است که با علائم و نشانه های این مشکل نیز آشنا شوید. خودرو به یکباره واشر نمی زنذ بلکه اول واشر نیم سوز شده و سپس به طور کامل می سوزد. معمولا ابتدا متوجه می شوید که دمای موتور بیش از حد افزایش می یابد، در این حالت باید سریعا به تعمیرگاه مراجعه کنید و از واشر زدن ماشین جلوگیری کنید. برای این کار باید آمپر ماشین را مورد بررسی قرار دهید و دائما آن را چک کنید.

در شرایطی که این نشانه ها را در نظر نگیرید، مشکل بزرگ تر شده و واشر سرسیلندر به طور کامل می سوزد. معمولا زمانی که خودرو واشر می زند، ماشین با نشانه هایی همراه می شود که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • کاهش توان موتور
 • جوش آوردن موتور
 • مشاهده آب و روغن روی بدنه موتور
 • کم کردن زود هنگام آب ماشین
 • تغییر رنگ روغن موتور
 • بیرون آمدن دود سفید از اگزوز
 • بیرون آمدن آب از اگزوز

 

علائم واشر زدن ماشین

 

راهکار هایی برای جلوگیری از واشر زدن ماشین

حال که متوجه شدید علت واشر زدن ماشین چیست؟ بهتر است به دنبال راه هایی باشید که با کمک آن ها از بروز این مشکل برای خودروی شما جلوگیری شود. همان طور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم، مهم ترین عامل در بروز این ایراد، افزایش بیش از حد دمای موتور است. برای جلوگیر از بروز این مشکل باید میزان آب و روغن را چک کنید و روغن را به موقع تعویض نمایید. در هر هفته دو بار میزان سطح آب را مورد بررسی قرار دهید و در صورت کم بودن به آن آب اضافه کنید.

برای عملکرد بهتر می توانید از ضد یخ استفاده کنید، این ماده می تواند در کاهش دمای موتور تاثیر بسزایی داشته باشد. علاوه بر همه این ها باید عملکرد رادیاتور را نیز مورد بررسی قرار دهید. هر گونه گرفتگی در لوله ها و منافذ را برطرف کنید و از این طریق به عملکرد بهتر رادیاتور کمک نمایید. واتر پمپ و ترموستات خودرو از جمله دیگر قطعاتی هستند که باید حتما مورد بررسی قرار گرفته و چک شوند تا از بروز این مشکل جلوگیری شود.

کلام آخر

در پاسخ به سوال علت واشر زدن ماشین چیست؟ باید بگوییم که این حالت زمانی بروز می کند که موتور بیش از حد داغ شده و برخی از قطعات مانند واشر سرسیلندر می سوزند. در شرایطی که ترموستات خودرو عملکرد مناسبی نداشته باشد و یا این که فن خراب شود، احتمال بروز این مشکل وجود دارد. همچنین در مواقعی که واتر پمپ و یا رادیاتور ایراد پیدا کرده باشند و یا این که واشر سرسیلندر به درستی نصب نشده باشند نیز ممکن است این مشکل به وجود آید. بنابراین تا حد امکان قبل از روشن کردن ماشین این بخش ها را مورد بررسی قرار داده و از سالم بودن آن ها مطمئن شوید.  

سوالات متداول علت واشر زدن ماشین

 1. آیا می توان واشر سرسیلندر را تعمیر کرد؟

خیر، این قطعه بعد از واشر زدن ماشین می سوزد و قابل تعمیر کردن نمی باشد. در این شرایط باید برای تعویض آن اقدام کنید.

 1. بهترین واشر سرسیلندر باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

این قطعه باید بعد از پیچ کردن به خوبی تمام منافذ موجود در سرسیلندر را پوشش داده و از مقاومت بالایی در برابر حرارت و گرما برخوردار باشد.

 1. قیمت یک واشر سریلندر چقدر است؟

این محصول تحت تاثیر فاکتور های مختلفی مانند برند سازنده و میزان کیفیت و مرغوبیت آن قیمت گذاری می شود.