لودینگ

ناک چیست و چطور رفع می شود؟

ناک چیست

ناک چیست و چطور رفع می شود؟

اگر خودرو دارید بارها اصطلاح ناک به گوشتان خورده است، بعضی وقت ها هم این ایراد را به اسم ضربه ناک یا ضربه ناشی از احتراق تعریف می کنند که همه بیان کننده یک ایراد رایج و البته بسیار مهم در موتور خودروهای احتراق داخلی می باشد. صدای ناک که به اشتباه صدای سوپاپ گفته می شود نوعی احتراق ناقص است که برای موتور ضرر بسیار زیادی دارد. خودروهایی مثل h30 کراس و هایما اس7 و جک جی 5 و … این صدا را در حین حرکت و سرگاز دارند.

اما اینکه ناک چیست و چرا به وجود می آید و چه آسیبی ممکن است به موتور خودرو وارد کند و برای رفع ضربه ناک باید چکار کرد، مواردی است که در ادامه این مقاله به توضیح و بررسی آن ها خواهیم پرداخت.
شاید حداقل یک بار شما نیز با این مورد مواجه شده باشید که موتور خودرو در هنگامی که در یک مسیر سربالایی قرار دارید شروع به تولید صدای چق چق کند (صدایی شبیه به برخورد آرام قاشق و چنگال به یکدیگر) و تا پدال گاز را رها می کنید این صدا بر طرف می شود و هنگامی که دوباره پای خود را روی پدال گاز قرار می دهید این صدا به گوش می رسد. این صدا مشکلی است که که مکانیک ها آن را ناک یا ضربه می نامند.

ناک خودرو

ناک به حالتی گفته می شود که در آن مخلوط سوخت و هوای موجود در سیلندر زودتر از زمان جرقه زنی شمع منفجر می شود. این حالت معمولا در هنگام حرکت در حالت اصطلاحا دنده مُرده به وجود می آید. وضعیت دنده مُرده مربوط به حالتی است که با انتخاب دنده اشتباه (بیش از حد سبک) راننده قصد شتاب گیری دارد و نامناسب بودن دنده در این وضعیت، منجر به تعلل پیشرانه در دور گرفتن و طولانی شدن پروسه احتراق می شود.
ناک زدن زمانی رخ می دهد که احتراق ناقص در محفظه همراه با کوبش انجام می گیرد. که این احتراق ناقص دلایلی همچون اکتان پایین بنزین، رسوب گرفتن محفظه احتراق خراب شدن یا کیفیت پایین شمع و یا کیفیت پایین روغن موتور میتواند داشته باشد. که در توضیح هر کدام از موارد بالا میتوان گفت، منظور از عدد اکتان مقاومت در برابر حرارت می باشد و هرچه پایین تر بودن عدد اکتان بنزین زمانی که مخلوط هوا و بنزین در حال متراکم شدن است انفجار ناشی از خودسوزی سریع تر رخ می دهد و اجازه نمی دهد که انفجار به واسطه جرقه شمع انجام بپذیرد؛ زیرا عدد ایده آل برای اکتان بنزین ۹۸ می باشد و با این بنزین مخلوط هوا و بنزین به نهایت تراکم می رسد و سپس انفجار در اثر جرقه شمع باعث ایجاد توان و فشار به پیستون می شود. اما بنزین هایی که وجود دارد در بهترین شرایط که بنزین سوپر می باشد، دارای عدد اکتان ۹۱ است و بنزین معمولی نیز دارای عدد اکتان ۸۵ به پایین می باشد.

 آیا برای بالابردن عدد اکتان بنزین و جلوگیری از ناک زدن خودرو راهی وجود دارد؟ بله. مکمل های سوخت شیمی خودرو فرمانبردار با بالابردن عدد اکتان بنزین، باعث جلوگیری از ناک می شوند.

جهت سفارش بالابرنده های اکتان، کلیک کنید.