لودینگ

تاثیر استفاده از سوخت و مکمل سوخت بر محیط زیست

مکمل سوخت شیمی خودرو

تاثیر استفاده از سوخت و مکمل سوخت بر محیط زیست

در حال حاضر، بیش از یک قرن است که ما انرژی مورد نیاز خود را از طریق سوخت فسیلی تامین می کنیم. برای مثال از بنزین برای عملکرد خودروها، از زغال سنگ برای تامین برق و از گاز برای تامین انرژی گرمایی استفاده می‌ کنیم. اما استفاده از این سوخت های فسیلی، اثراتی بر محیط زیست اطراف ما دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با مهم ترین اثرات استفاده از این منابع آشنا کنیم.

 

بنزین چیست؟

بنزین نام محلولی بر پایه‌ هیدروکربن ها است که از مشتقات نفت خام می‌ باشد. این مایع را در کشورهای دیگر پترول و gas نیز می نامند. این مایع یک محلول اشتعال زا و فرار می‌ باشد؛ یعنی قابلیت آتش گرفتن دارد و به سرعت در هوای آزاد تبخیر می‌ شود. به علت اینکه این مایع از تقطیر جزء به جزء نفت خام در پالایشگاه ها به دست می‌ آید، فرمول شیمیایی ثابتی ندارد. به طور کلی بنزین از هیدروکربن های 4 تا 12 کربنه تشکیل می ‌شود.
 

کیفیت بنزین به چه عواملی بستگی دارد؟

کیفیت بنزین به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار آن، نوع نفت خام مصرفی در پالایشگاه ها می‌ باشد. نفتی که از مناطق مختلف دنیا به دست می ‌آید دارای ترکیبات مختلف هیدروکربنی و درصدهای متفاوت از آن ها است. عامل تاثیرگذار دیگر در کیفیت آن، میزان جداسازی اجزای آن در پالایشگاه می ‌باشد. به طور کلی کشورهای مختلف استانداردهای خاصی برای بنزین مصرفی دارند. به همین منظور پالایشگاه های کشورهای مختلف، فرایندهای متفاوتی برای تولید این ماده در نظر می‌ گیرند و همین امر باعث تفاوت کیفیت آن ها می ‌شود.
 

برای افزایش کیفیت و اکتان بنزین از مکمل های سوخت استفاده کنید.

کیفیت های بنزین

مهمترین اثرات بنزین بر محیط زیست

بنزین به خودی خود اثری بر طبیعت ندارد. در واقع این مایع به شکلی طبیعی در چاه های نفت و اعماق اقیانوس ها وجود دارد. این استفاده‌ انسان ها از این سوخت است که باعث به جا ماندن اثراتی روی کره‌ زمین می شود. در ادامه‌ این بخش به مهم ترین معایب این سوخت فسیلی می ‌پردازیم.

 

معایب استفاده از بنزین

کره‌ زمین از سه بخش جو، خشکی و دریا تشکیل شده است. استفاده از بنزین اثرات جبران ناپذیری بر همه‌ بخش های کره زمین دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

1. اثرات بنزین بر جو و اتمسفر

جو یا اتمسفر زمین، لایه ‌ای از گازها است که اطراف خشکی ها و دریاها را شامل می شود. مصرف بنزین به اتمسفر کره زمین آسیب می ‌رساند. یکی از مهمترین آسیب های سوزاندن بنزین، تولید کربن دی اکسید است. کربن دی اکسید یکی از گازهای اتمسفر می‌ باشد. این گاز به شکل طبیعی در تنفس سلولی جانوران تولید می ‌شود.
 

دود اگزوز


یکی دیگر از اثرات بنزین بر اتمسفر، سوختن ناقص یا آزاد شدن محتویات خطرناک آن به هواکره است. در این ماده ناخالصی هایی وجود دارد که می ‌توانند برای انسان کارسینوژنیک یا سرطان زا باشند. مهمترین این ترکیبات بنزن است. البته امروزه بسیاری از کشورها استانداردهایی را وضع کرده ‌اند تا میزان ناخالصی های آن به حداقل ممکن برسد. یکی دیگر از اثرات کربن دی اکسید بر هواکره، باران های اسیدی می ‌باشد. باران اسیدی پدیده ‌ای است که در اثر ترکیب کربن دی اکسید و بخار آب در اتمسفر به وجود می ‌آید. باران اسیدی اثرات جبران ناپذیری بر خاک و آب دارد که بعدا به آنها اشاره می‌ کنیم.

افزایش بیش از حد کربن دی‌اکسید چه معایبی دارد؟

گاز کربن دی اکسید یک گاز گلخانه ای است. وقتی نور خورشید به اتمسفر زمین می ‌رسد، مقدار زیادی از آن توسط جو زمین جذب و انعکاس می‌ یابد. در نتیجه انرژی پرتوهایی که به زمین می رسد بسیار کمتر می ‌شود. حتی بخش زیادی از این مقدار نیز پس از برخورد به زمین بازتاب می‌ شود. در صورت افزایش کربن دی اکسید در جو زمین، پرتوهای بازتاب شده به اتمسفر مجددا به زمین برمی گردند. این کار باعث افزایش دمای کره‌ زمین می ‌شود. افزایش دمای کره‌ زمین اثرات نامطلوب زیادی دارد که به طور خلاصه می ‌توان گفت محیط زیست را برای بسیاری از جانداران غیرقابل زیست می ‌کنند.

2. اثرات بنزین بر دریا

عمده‌ چاه های نفت خام در بستر اقیانوس ها و دریاها قرار دارند. برای استخراج نفت خام، از پمپ ها و لوله ‌ها استفاده می‌ شود تا نفت از کف اقیانوس به سطح زمین برسد. گاهی به علت مشکلات مختلف، این لوله ‌ها آسیب می بیند و نفت به بیرون نشت پیدا می کند. نفت خام دارای چگالی کمتری نسبت به آب است و روی سطح آب غوطه ور می‌ شود. به این آلودگی لکه‌ نفتی می گویند که می‌ تواند جاندارانی که از سطح دریا تغذیه می‌ کنند؛ مانند پرنده های دریایی، پستانداران دریازی و ماهی ها را بکشد.

آلودگی نفتی بر دریا

تحقیقات نشان می دهد که این آلودگی های نفتی تا سال های طولانی بعد از عملیات پاکسازی روی ترکیب مواد شیمیایی اثر می گذارند. اثر دیگر بنزین روی دریا، از طریق باران های اسیدی است. باران اسیدی سبب تغییر pH آب دریا می ‌شود و تغییر pH محیط زندگی جانداران می ‌تواند باعث نابودی یک زیستگاه بشود.

3. اثرات بنزین بر خشکی

بنزین به علت اشتعال پذیری، یکی از دلایل اصلی آتش سوزی ها و گسترش آن ها می‌ باشد. همچنین کربن دی اکسید حاصل از سوزاندن آن سبب ایجاد خشکسالی در مناطق مختلف زمین و آتش سوزی های خودبخودی می شود. باران های اسیدی حاصل از مصرف این مایع می ‌توانند pH خاک را تغییر دهند و سبب مرگ و میر گیاهان و جانوران یک محیط زیست شود.

 

سوالات متداول تاثیر بنزین بر محیط زیست

1- چرا با اینکه مضرات بنزین مشخص است همچنان از آن استفاده می ‌کنیم؟
استفاده از بنزین و سوخت های فسیلی بسیار ارزان تر از سوخت های جایگزین می ‌باشد. همچنین بسیاری از کشورها از جمله ایران و کشورهای حوزه‌ خلیج فارس با خرید و فروش نفت خام اقتصاد خود را اداره می‌ کنند.


2- جایگزین های این مایع چه سوخت هایی هستند؟
امروزه جایگزین های زیادی برای این مایع  وجود دارد. مهمترین این منابع عبارتند از انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی، انرژی بادی و آبی، انرژی هسته ای و سوخت های سبز و جایگزین.


3- تفاوت بنزین سوپر با معمولی چیست؟
بنزین سوپر کیفیت بالاتری نسبت به نوع معمولی دارد. عدد اکتان این نوع بالاتر از نوع معمولی است. در نتیجه بازدهی بالاتری هم دارد.


4- بنزین استادارد ایران چه تفاوت هایی با کشورهای اروپایی دارد؟
در اروپا بیشتر از پترول یورو 4 و 5 و 6 و 7 برای وسایل نقلیه استفاده می ‌شود که کیفیت بالاتر و ناخالصی های کمتری دارد. در ایران بنزین رایج یورو 2 می ‌باشد. البته تعداد جایگاه های یورو 4 نیز در سطح کشور در حال افزایش می باشد.


5- خوردن بنزین چه معایبی دارد؟
مصرف خوراکی این ماده می تواند منجر به گیجی، سردرد، حالت تهوع، مسمومیت و در موارد بسیار شدید باعث آسیب های برگشت ناپذیر به انسان شود.

 

تاثیر مکمل سوخت بر محیط زیست

اگر از جمله افرادی هستید که محیط زیست برای شما اهمیت زیادی دارد بهتر است از این محصول و محصولات مشابه استفاده کنید تا میزان آلاینده‌های خروجی از اگزوز خودرو به شکل چشمگیری کاهش یافته و آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود.

کارخانه شیمی خودرو

با استفاده از مزایای مکمل سوخت دیگر نگران پایین بودن عدد اکتان بنزین نخواهید بود و می‌توانید در هر جایگاه سوختی، سوختگیری کنید. این محصول با ورود به سیستم سوخت خودروی شما رسوبات کربنی و آلودگی‌ها را تمیز می‌کند و موجب سوخت‌رسانی بهتر به محفظه‌ی احتراق می‌شود.

ما در کارخانه شیمی خودرو فرمانبردار بر این هستیم تا با تولید مکمل بنرین با کیفیت اجازه استفاده از بنزین استاندارد را به شما بدهیم.

 

 

مقالات مرتبط:

مکمل سوخت چه تاثیری بر خودرو و محیط زیست دارد؟

اکتان چیست؟