لودینگ

مکمل بنزین چه تاثیری بر خودرو و محیط زیست دارد؟

مکمل بنزین

مکمل بنزین چه تاثیری بر خودرو و محیط زیست دارد؟

احتمالا تا کنون درباره مزیت‌های مکمل بنزین یا اکتان بوستر بر خودرو و محیط زیست را شنیده‌اید. اما تمامی این اطلاعات در حد شنیده بوده است و از دلایل اصلی آن بی خبر هستید. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم این موضوع را به طور مفصل بررسی کنیم و دقیقا بگوییم که مکمل بنزین چه تاثیری بر خودرو و محیط زیست دارد. خوشحال می‌شویم اگر تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

آیا استفاده از مکمل بنزین روش مناسبی برای محافظت از خودروهای ایرانی است؟

 با توجه به قطعات ضعیف‌تر و تکنولوژی قدیمی‌تر نسبت به اتومبیل‌های خارجی آیا استفاده از مکمل بنزین برای تقویت خودروی ایرانی باعث افزایش طول عمر قطعات می‌شود؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که عموما خودروها برای حرکت به سوخت نیاز دارند و این سوخت هر چقدر با کیفیت‌تر باشد، در طول عمر قطعات ماشین تاثیر زیادی می‌گذارد. عملکرد درست ماشین نیز باعث تولید کمتر آلودگی می‌شود. پس کیفیت سوخت بر میزان آلایندگی تاثیر گذار است. بنزین تولید شده در کشور اعم از معمولی و سوپر کیفیت کافی را ندارد و با توجه به قطعات ضعیف خودروهای ایرانی باعث بروز مشکلاتی می‌شود.

مناسب‌ترین سوخت برای خودروهای ایرانی

اغلب خودروهای ایرانی در مقایسه با استانداردهای جهانی دارای مصرف سوخت بالاتری هستند و این امر با افزایش سن خودرو و فرسودگی قطعات، بیشتر می‌شود. در نتیجه صاحبین خودروها دو بار ضرر می‌کنند:

بار اول بابت پرداخت هزینه‌ سوخت اضافه‌ای که به ماشین می‌زنند. و بار دوم مربوط به هزینه تعمیرات یا تعویض قطعات خواهد بود. از این رو باید به دنبال راهکاری برای کاهش این هزینه‌ها باشیم.
به طور کلی دو نوع سوخت بنزین در کشور داریم که خودروهای بنزین سوز می‌توانند از آنها استفاده کنند: معمولی و سوپر. بنزین معمولی خالص نیست و از عناصر دیگری به نام‌های آلکان، اکتان، سیکلوآلکان‌، آلکن تشکیل شده است. اما چیزی که باعث تمایز دو بنزین معمولی و سوپر می‌شود، اضافه کردن برخی مواد برای بالا بردن مقدار اکتان در بنزین سوپر است. در ایران مقدار اکتان بنزین معمولی را 87 و بنزین سوپر را 95 برآورد کرده‌اند.

سوخت مخلوط با اکتان باید مصرف شود و به صورت ساکن در مدت زمان طولانی باقی نماند زیرا باعث رسوب می‌شود.

 

میزان استاندارد اکتان در خودروهای ایرانی

اکتان میزان مقاومت بنزین را در برابر احتراق نشان می‌دهد و هرچقدر این مقدار در بنزین بالاتر باشد احتمال آتش سوزی کاهش می‌یابد. از آنجا که درصد زیادی از صاحبین خودروهای ایرانی از بنزین معمولی به عنوان سوخت استفاده می‌کنند و این سوخت کیفیت بالایی ندارد و همچنین میزان اکتان آن پایین است. بنابراین می‌توان از مکمل بنزین برای افزایش میزان اکتان استفاده کرد.
 

اکتان بوستر


میزان اکتان خودروهای ایرانی  با هم تفاوت دارند و نمی‌توان یک عدد خاص را برای همه انواع خودروها به کار برد. ابتدا باید ببینید که شرکت سازنده خودروی مورد نظر، میزان اکتان مورد نیاز برای محصول خود را چقدر اعلام کرده است تا با توجه به میزان اکتان موجود در سوخت، تصمیم به استفاده ازمکل بنزین را بگیرید. به طور کلی رانندگان در استفاده یا عدم استفاده از این محصول اختیار دارند و بنابر نیاز می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

مناسب‌ترین مکمل سوخت برای افزایش میزان اکتان خودروهای ایرانی، اکتان بوستر است. با استفاده از این محصول میزان کیفیت سوخت بسیار بالا می‌رود و مانع از نیمه سوختن بنزین و تولید آلایندگی می‌شود. ضمن اینکه به تقویت خودرو نیز کمک می‌کند.

تاثیر استفاده از مکمل سوخت در جلوگیری از ناک زدن خودرو

با آگاهی از عدد اکتان مورد نیاز خودرو و اکتان موجود در بنزین و استفاده از مکمل سوخت از ناک زدن خودرو جلوگیری می‌شود.

 ناک زدن چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

وقتی که از سوختی برای خودرو استفاده ‌شود که مقدار اکتان موجود در آن کمتر از میزان استانداردی است که خودرو نیاز دارد. در نتیجه خودرو در سر بالایی و یا مواقعی که با دنده مرده و دور موتور کم در حال حرکت است صدایی از اتومبیل شنیده می‌شود که مانند تقه است. این صدا را اصطلاحا ناک زدن خودرو می‌نامند که با برداشتن پا از پدال قطع می‌شود.

اگر می‌خواهید درباره ناک زدن خوردرو اطلاعات بیشتری بدست آورید مقاله ناک چیست و چطور رفع می‌شود؟ را مطالعه فرماییدبا ناک زدن چه آسیبی بر خودرو وارد می‌کند؟


برای مراقبت خودرو و جلوگیری از ناک زدن که می‌تواند آسیب‌های جدی به ماشین وارد کند، استفاده از مکمل اکتان بوستر به شدت پیشنهاد می‌شود. زیرا در افزایش اکتان خودرو و جلوگیری از ناک زدن نقش مهمی را ایفا می‌کند. البته که مزیت استفاده از این مکمل فقط به محافظت از اتومبیل محدود نمی‌شود. همانطور که پیش‌تر هم اشاره کردیم میزان کیفیت سوخت اتومبیل را بالا می‌برد و باعث عملکرد بهتر سوخت نیز می‌شود.

بهترین مکمل بنزین برای خودرو 

همانطور که قبلا گفتیم بهترین مکمل سوخت خودروهای ایرانی، اکتان بوستراست. استفاده از بنزین بی کیفیت و مقدار کم اکتان باعث می‌شود که ماشین در حین حرکت ناک زده و به قطعات آن آسیب وارد شود. به طور کلی استفاده از این مکمل مزایای زیادی برای انواع خودرو دارد. در کنار این مزایا معایبی نیز دارد که اغلب خودروسازان مردم را از مصرف این مکمل منع می‌کنند. در ادامه به بررسی مزایا و معایب این مکمل می‌پردازیم.

مکمل سوخت

مزایای استفاده از اکتان بوستر در خودرو

زمانی که از مکمل سوخت اکتان استفاده می‌کنید مزایای زیر را تجربه خواهید کرد:
• بهبود عملکرد سوخت ماشین
• افزایش مقاومت سوخت در برابر احتراق
• محافظت از سایر قطعات مانند پیستون‌ها در برابر ذوب شدن و یا شکستن
• رانندگی آسان‌تر و روان‌تر
• به پاکسازی کامل سیستم سوخت و محفظه آتش می‌پردازد
• مانع از ناک زدن خودرو می‌شود
• برای استفاده از آن نیازی به تخصص نیست.
• پروسه احتراق موتور که با سوختن هوا و سوخت بنزین توام است در بهترین شرایط صورت می‌گیرد.
• موجب تقویت خودرو می‌شود.
• کاهش آلودگی‌های حاصل از سوخت بنزین
 استفاده از اکتان بوستر نیز به افزایش دمای احتراق کمک می‌کند.

 

معایب استفاده از مکمل سوخت اکتان در خودرو

• زمانی که درون ماشین از مکمل سوخت استفاده شود آسیبی به طبیعت وارد نمی‌کند اما ریختن در فضای آزاد خطرناک است.
• دمای موتور و احتراق را افزایش داده و موجب می‌شود بنزین در اثر گرما سوخته و به جای خروج از سیستم اگزوز از لوله اگزوز خارج شود.

در حال حاضر تعداد زیادی اکتان بوستر با برندهای مختلف ایرانی و خارجی وجود دارد اما از لحاظ کیفیت همه آنها در یک سطح نیستند. مکمل‌های اکتان موجود در بازار، از لحاظ ترکیب مواد یکسان نیستند و این باعث تغییر کیفیت آنها می‌شود.

کارخانه شیمی خودرو فرمانبردار مکمل های سوختی را تولید می‌کند که هم کیفیت برتر را دارد و هم دارای قیمتی رقابتی است و با قیمت بسیار پایین تر از نمونه های خارجی، کیفیتی هم رده و در بعضی از محصولات، بالاتر از نمونه های خارجی را به بازار عرضه نموده است. تمامی محصولات ما دارای کد QR و ایران کد جهت بررسی اصالت محصول و شماره پروانه بهره برداری می باشند که همگی این مشخصات بر روی بسته بندی محصولات درج شده است.

 

مطالب مرتبط:

ناک چیست و چطور رفع می شود؟
 

مزایای استفاده از اکتان بوستر


تاثیر استفاده از مکمل سوخت بر محیط زیست